Stanislav Zatloukal: I s hendikepem se dá žít život na plné obrátky

Home Média Stanislav Zatloukal: I s hendikepem se dá žít život na plné obrátky
+

Po vážném úraze je připoután na invalidní vozík. I přes tuto obří překážku žije velmi aktivně a navíc působí jako ambasador Všeobecné zdravotní pojišťovny v projektu „VZPoura úrazům“. Standa tak v rámci svých přednášek na školách a táborech pomáhá ostatním a radí, jak předejít vážným úrazům. Od letošního července je podporován i společností Komovia s.r.o. Nejen proto, že mají společně bezpečnost na prvním místě, ale i jako pomoc pro Standu, aby mohl díky své vůli a touze žít aktivně a sportovně na plné obrátky.

V roce 2019 ses vážně zranil. Co se ti přihodilo?

Na školním lyžařském výcviku v Rakousku jsem se nešťastně vyboural na sjezdovce a zlomil si krční obratel. Vrtulníkem mě transportovali do nemocnice v Linci, kde mě operovali. Zprvu jsem si vůbec nepřipouštěl vážnost situace. Víc než sebe mi bylo líto rodičů, kteří tam za mnou přijeli. Jsem kvadruplegik a mám kromě nefunkčních nohou postižené i ruce. Paže se mi usilovnou rehabilitací podařilo už rozhýbat. Snažím se pořád zlepšovat. Když mě na tom svahu sbírali, byl jsem bezmocný jako miminko. Na spinální jednotce v pražském Motole mě za tři měsíce dali hodně dohromady. Paní doktorka mi ale při propouštění sdělila, ať počítám s tím, že ze mě bude vozíčkář. Mnozí se po podobné zprávě sesypali, já se tomu v duchu vysmál. Moje hlava takový verdikt prostě nepřijala.

Je z tebe cítit velké odhodlání, vůle to nevzdat a bojovat. Jak jsi tuto vlastnost získal?

Bojovnost a vše s tím spojené jsem si vypěstoval především sportem. Věnoval jsem se hasičskému sportu. Sbírali jsme medaile a poháry a moc mě to bavilo. Jako dorostenec jsem se probojoval za Ústecký kraj až na mistrovství České republiky. Připravoval jsem se na kariéru profesionálního hasiče a účastnil jsem i extrémně fyzicky náročných hasičských závodů. Získal jsem tak vlastnost, která mi dnes pomáhá vidět každou překážku jako výzvu, otevírá oči a ukazuje, že i s hendikepem se dá žít život na plné obrátky.

Jak tedy žije Standa Zatloukal na plné obrátky?

Od úrazu jsem potkal spoustu skvělých lidí a zažil i spousty velkých zážitků. Udělal jsem si řidičák, nechal si upravit auto, takže můžu jezdit i na výlety, což mi dává svobodu. Mám také speciálně upravenou čtyřkolku, se kterou brázdím cesty kolem mého domova ve Velkém Hlavákově. V letních měsících se vydávám na sportovní akce ven do přírody. Jezdím se sportovním klubem vozíčkářů Praha. Sjížděli jsme divoké řeky v Rakousku, potápěli jsme se, letos jsme měli super akci v Orlických horách a podnikáme spousty akcí na kolech v Čechách i v zahraničí. S další partou jsem byl na expedici ve Slovinsku, kde jsme podnikali horské výlety na e-handbiku. Jízdu na ručním kole jsem si velmi oblíbil a stala se tak jednou z mých hlavních sportovních náplní. Nedávno jsem absolvoval Metrostav Cyklo Handy Maraton, při kterém jsem na svém peklostroji ujel 155 km. Zažil jsem taky elegantní sportování, kdy jsem se zúčastnil charitativního dílu soutěže StarDance, v němž tancovali hendikepovaní soutěžící spolu s těmi zdravými. Veškeré své zážitky prezentuji na sociálních sítích, tak se mrkněte, určitě to nebude nuda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *